Badania gleby – o czym warto pamiętać budując studnię głębinową?

Coraz więcej osób deklaruje chęć wybudowania na swoim terenie studni głębinowej, dzięki której będzie można bez problemu korzystać z wody z własnego ujęcia do podlewania roślin w ogrodzie

Decydując się na wybudowanie studni na swoim terenie możemy uzyskać wiele korzyści płynących z faktu, że samodzielnie będziemy nawadniać własne tereny, wydobywając wodę z głębszych obszarów, znajdujących się w niższych warstwach ziemi. Dla wielu osób może okazać się to wybawieniem, zważywszy na rosnące ceny wody z sieci wodociągowych, której wiele osób do tej pory używało do nawadniania swoich ogródków. Podlewanie trawy, by mogła być piękna i zielona do tej pory nie było tak proste, podobnie jak podlewanie kwiatów. Wybudowanie studni głębinowej na swoim terenie pozwoli na regularne, sukcesywne nawadnianie konkretnych obszarów gleby, przez co nasze rachunki za używanie wody zdecydowanie spadną.

Czy budowa studni głębinowej jest opłacalna? Jakie kroki należy wykonać by móc postawić na swoim terenie ujęcie wody?

Jednak warto mieć na względzie także fakt, że wybudowanie swojego własnego ujęcia wymaga wiele pracy oraz pieniędzy. Jednak jest to inwestycja długoterminowa przez co z pewnością bardzo szybko się nam zwróci, a korzyści płynące z wybudowanie swojej własnej studni głębinowej będziemy odczuwać jeszcze przez bardzo długie lata. (https://www.geofizyka.pl/pl/uslugi/inzynierskie-badania-geofizyczne/) Dlatego też jest to opłacalne przedsięwzięcie szczególnie dla osób, które posiadają uprawy na polach i potrzebują stałego, możliwie najtańszego źródła nawodnienia terenu. Dlatego też zanim podejmiemy decyzję o budowie, warto wykonać badania, dzięki którym będziemy mogli stwierdzić czy wykonanie odwiertu jest w ogóle dla nas opłacalne. Metod sprawdzających poziom wód gruntowych jest wiele.

Jak sprawdzić poziom wód na naszym terenie? Czy budowa studni głębinowej na naszym ogrodzie lub na działce jest opłacalna?

Do najlepszych należą badania geofizyczne. Za pomocą różnego rodzaju metod sejsmicznych jesteśmy w stanie wniknąć wgłąb ziemi, odtwarzając strukturę skorupy i badając na jakim poziomie na naszym terenie znajduje się woda. Dzięki metodom badani gruntu za pomocą wytworzenia specjalnych fal możemy wywołać drgania, które pozwolą nam zbadać grunt. To bardzo ważny element, który pozwoli podjąć nam kolejne kroki. Wśród następnych działań znajdzie się wykonanie odwiertu oraz zabezpieczenie terenu, dzięki czemu będziemy mogli wpuścić do środka rurki, kręgi, filtry oraz pompę która będzie wydobywała z niskich powierzchni ziemi wodę. Dzięki temu będziemy mogli postawić naszą studnię.

Przy współpracy: https://www.geofizyka.pl/pl/