Jak szukać pokładów wody na swoim terenie?

Możliwość budowy studni głębinowej na własnym terenie – opłacalność przedsięwzięcia

Wiele osób posiadających kawałek własnej zielonej przestrzeni – działki, ogrodu czy też swojego podwórka pod domem decyduje się na budowę studni. Jest przede wszystkim rozwiązanie, które stanie się opłacalne po pewnym czasie użytkowania. Bowiem wydatek jakim jest budowa własnego ujęcia wody nie jest najtańszą inwestycją, jednak z perspektywy lat koszt ten całkowicie się zwraca. Możliwość podlewania trawnika, kwiatów czy grządek z warzywami wodą ze studni jest bardzo przydatna, zwłaszcza kiedy spojrzymy na rachunki za wodę, jeśli czerpalibyśmy ją z wodociągów.

Metody badania zasobów wody


Jednak zanim podejmiemy się zadania wykopania studni, warto na początku sprawdzić jaki jest jej stan w miejscu, w którym przyszłości miałaby stanąć. Szukanie wody (jak szukać wody) w ogrodzie czy na działce jest koniecznością, jeśli nie chcemy się później rozczarować. Możliwości sprawdzenia pokładów cieczy na naszym terenie są dwie. Pierwszą metodą jest badanie elektrooporowe, które polega na rozwinięciu kabli na długość rozciągającą się pomiędzy dwieście a czterysta metrów. Wówczas można zajrzeć wgłąb ziemi i sprawdzić stan nawodnienia. Drugą zaś metodą jest często stosowany odwiert próbny. Jest to metoda polegająca na badaniu profilowym w miejscu odwiertu.

Kolejne etapy budowania studni głębinowej, czyli dwie podstawowe metody szukania wody na terenie, na którym w przyszłości ma stanąć nasze ujście


Kiedy szukanie wody zakończy się pozytywnie, wówczas można przejść do kolejnego etapu prac. Kiedy zdecydowaliśmy się na odwiert próbny i wybraliśmy już konkretne miejsce, w którym powstanie studnia, teraz przyszedł czas na rozwiercenie odwiertu próbnego, a następnie rozpocznie się etap montażu rur studziennych PCV. Kiedy czynności te zostaną skończone można przejść do kolejnych etapów budowania studni głębinowej. Warto pamiętać o dobrej jakości materiałach, których używamy do tego przedsięwzięcia, to od nich bowiem zależy, jak długo nasza studnia będzie nam służyć.

Geofizyka