Studnie głębinowe – co warto wiedzieć na ten temat?

Posiadanie własnej studni głębinowej na ogródku czy działce jest niesamowicie przydatne, szczególnie jeśli chodzi o podlewanie roślinności w okresie letnim, kiedy temperatury są naprawdę wysokie

Posiadanie kawałka swojej własnej zielonej przestrzeni jest niesamowicie przyjemne. Dlatego też działkowicze i osoby, które za domem mają swoje piękne ogrody i latem mogą odetchnąć sobie w cieniu drzew, cieszą się niesamowitą przyrodą, na łonie której mogą usiąść sobie rano i wypić kawę. Jednak istotne jest także to, że aby zieleń na własnym terenie była piękna i bujna, kluczowym jest zapewnienie jej warunków, w których będzie mogło mieć to miejsce. Szczególnie w okresie letnim, kiedy temperatury sięgają bardzo wysokich wartości, ważnym jest aby zadbać o właściwe nawadnianie zarówno trawnika, jak i innych roślin, które mamy wśród naszej przestrzeni. Jednak ceny wody wcale nie są niskie, a z roku na rok rachunki za wodę są coraz wyższe, dlatego też jednym z najlepszych rozwiązań, które staje się coraz popularniejsze, to studnie głębinowe.

Wybudowanie studni głębinowej – wszystko co warto wiedzieć o kolejnych krokach, zanim zaczniemy odwiert

Wybudowanie studni głębinowej co prawda jest dosyć kosztownym przedsięwzięciem, jednak warto mieć na uwadze fakt, że płacimy za to tylko na początku, a korzyści płynące z dostępu do ujścia wody na naszym ogródku może być bezcenne. Pierwszym etapem budowy studni głębinowej jest zrobienie dobrego rozpoznania, to znaczy zbadania terenu i stwierdzenie czy miejsce, które wybraliśmy, nadaje się na zbudowanie ujęcia. Wówczas wykonywany jest odwiert próbny, do którego wpuszczane są specjalne kable, dzięki którym możemy uzyskać potrzebne nam informacje. Kiedy mamy już pewność, że miejsce jest odpowiednie, wówczas przychodzi faza odwiertu właściwego, którym jest poszerzenie poprzedniej próby. Następnie wpuszczane są w ziemie specjalne kręgi oraz montowana jest pompa, za pomocą której będziemy mogli czerpać wodę z ujęcia. Po wydobyciu próbnym, kiedy woda się oczyści, możemy zacząć czerpanie.

Przy współpracy: Geofizyka